Fødselaren delte gaver ud

Fødselaren delte gaver ud
Lørdag blev der fejret 75-års jubilæum på Hodda. Eget foto
NOTITS | 14. DEC • 12:52
NOTITS | 14. DEC • 12:52

Lørdag blev der delt femcifrede gaver ud på Hodda i Rønne. Det er nemlig 75 år siden, den første danske Lions-klub blev stiftet i København.

Det jubilæum skulle naturligvis markeres hos Lions Rønne, som gennem årene har været en aktiv del af Lions Danmarks fællesskab og hjælpearbejde – både lokalt og internationalt.

Arrangementet blev afholdt på Hodda i Rønne, og her fortalte klubben lidt om arbejdet, og så blev der altså overrakt lige så mange tusinde kroner, som årene der er gået for Lions i Danmark - 75.000 kroner.

Beløbet blev delt op i tre lige store dele, og det betød, at der var en håndsrækning til både Tubas arbejde for unge, der er vokset op i misbrugshjem, til Natteravnenes arbejde for tryghed i nattelivet og til Granit Kidz som arbejder for unge med et udviklingshandicap.

Herefter var Lions Rønne vært ved en kop kaffe og lidt mundgodt til de inviterede.


En repræsentant fra Tuba modtog checken på 25.000 til arbejdet med unge fra misbrugshjem. Eget foto.

Et hold fra Granit Kidz modtog gaven til deres arbejde for unge med udviklingshandicap. Eget foto.

Natteravnene i de karakteristiske gule jakker modtog en håndsrækning til deres arbejde for et trygt natteliv. Eget foto.


Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT