KØB ABONNEMENT
NOTITS / 28. SEP • 20:00

Fællesspisning mod ensomhed

Fællesspisning mod ensomhed
Ældre Sagen Bornholm inviterer ensomme til fællesspisning med indlagte aktiviteter. Arkivfoto
Journalist

I uge 45 opfordrer Folkebevægelsen mod ensomhed hele Danmark til at spise sammen. Den opfordring tager Ældre Sagen Bornholm imod.

Søndag 8. november inviterer foreningen til fællesspisning på Den Grønne Frø i Aarsballe, og målgruppen er dem, som sidder alene og har behov for at komme ud og få en hyggelig eftermiddag med mad, kaffe og kage sammen med andre. Det gælder også par, som føler sig ensomme.

Der er plads til 80 personer. Tilmelding begynder 2. oktober og sker primært via Ældre Sagen Bornholms hjemmeside.

Ældre Sagen samarbejder om arrangementet med Folkebevægelsen mod ensomhed, regionskommunens brobyggere og DGI Bornholm. Brobyggerne kommer forbi og giver inspiration til den gode samtale, Jan Torgersen står for den musikalske underholdning, og DGI Bornholm laver nogle hold hjernen frisk-aktiviteter.



d





FÅ ABONNEMENT