Den gode larm er tilbage

Den gode larm er tilbage
Svanen med sine unger.
Tirsdag 6. august 2024 • 19:00
Tirsdag 6. august 2024 • 19:00

Sommergæsterne må dele lagunen i Tejn med svanen og dens unger.

I Tejn er svanen hvid og uskyldig. Men den er ikke ufarlig. For den har fire grådunede unger, og dem skal man ikke forsøge at komme på god svømmefod med.

– I går jog den os allesammen ud af lagunen siger Miller med det borgerlige navn Marie Helene Birk.

Hun er medejer af Ivandet, som lejer dykker- og fiskeudstyr ud i lagunen på bagsiden af Vestkajen, og i dag vender svanemor det blinde øje til de menneskelige aktiviteter i strandkanten.

– Man skal bare ikke komme mellem hende og ungerne, advarer marinbiologen, der sælger undervisning i havmiljø i børnehøjde for tredje år i træk. Antallet af kunder er fordoblet, siden hun startede Ivandet sammen med kollegaen Magnus Heide Andreasen. Denne formiddag har hun en familie på lavvandsudflugt i lagunen. Mormor og tre børnebørn vader rundt ovre ved træbroen, på jagt efter fladfisk og krabber. Otto holder sig til Miller. Han vil gerne høre om havmiljø og livet under vandet fra en fagperson.

– Det er ofte lige så vigtigt som at fange noget, siger Miller.

– Det der med at få en snak om det der sker nede i vandet.



Anne-Sophie og Pelle i vildmarksbadet.

 

Skagen-uge i Tejn

Anne-Sophie har taget plads i saunaen. Det er 25 grader udenfor i solen, i saunaen er temperaturen oppe på 80.

– Jeg holder pause fra min søn, siger hun med et glimt i øjet. Hun har ikke noget imod høje temperaturer. Ti minutter efter sidder hun i vildmarksbadet sammen med sin svoger, sin mand og sønnen Pelle. Her er vandet 38 grader.

Temperaturen er i virkeligheden underordnet, viser det sig.

– Vi elsker Bornholm. Vi har været her mange gange, blandt andet fordi vores forældre sejler til Folkemødet, men vi har været her i mange år som børn også, fortæller Jens, der er far til Pelle.

På den lille strand står Victor og graver et dybt hul i sandet, mens mormor ser til. Svanerne pudser fjer to meter derfra.

Farmor og Viktor er i gang med at lave en pool. Farmor hedder Tina Kure. Hun bor i Tejn ligesom Lone Jensen, og de to fortæller om, hvordan larmen er kommet tilbage til havnen efter alt for mange års stilhed.

I sidste uge var det de flotte biler, der kunne høres på havnen i Tejn. Nu er de kørt tilbage til København, og børnefamilierne og de lokale har genindtaget området.

– Vi er Skagen i uge 31, siger Lone Jensen.

– Ja, vi skal til at passe lidt på, ikke, siger Tina Kure.

– Men vi er ikke generet af musikken, tilføjer hun.

Lone Jensen nikker.

– Det er jo liv. Da vi flyttede hertil i 1994 kunne vi høre fiskekasserne blive kastet af bådene, det var rigtig larm. Mågerne er også kommet igen, det er god larm.



Victor graver en pool i strandkanten.

 

Huset sat til salg

Bageren er også skøn, siger Tina Kure.

– De har virkelig givet det et nøk opad, siger hun, mens Viktor graver løs ved siden af.

Og på Smedjen laver de spilaftener om mandagen, siger Lone Jensen. For at få de unge med.

De to tejneboere indrømmer, at de ikke helt troede deres egne øjne, da der rykkede et mikrobryggeri ind på havnen i Tejn.

– Vi tænkte, det går jo ikke, vel, de havde jo ikke noget salg til os lokale. Så viste det sig lige pludselig at de var kåret som Danmarks næstbedste bryggeri. De havde simpelthen ikke tid til at promovere sig selv. Det med café og bar er kommet til sidenhen, siger Tina Kure.

Lone Jensen flytter snart til Sjælland for at være tættere på de fire børnebørn. Huset på Strandvejen er sat til salg. Men hun er glad for at efterlade en by med masser af god larm på havnen.

– Hvis det ikke går efter planen, kan vi jo altid flytte tilbage.



Lone Jensen har boet i Tejn siden 1994. Men snart er det slut. Huset er sat til salg, og Lone og hendes mand flytter over til de fire børnebørn på Sjælland.

 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT