– Udover det samarbejder jeg i år med Bornholms Regionskommune, og jeg ved, at de også har rakt ud til nogle forskellige institutioner for at høre, om de kunne være interesserede i at gå med. Så jeg regner meget stærkt med, at jeg ikke skal stå stille på Bornholm, siger Patrick Cakirli.
Stå stille skal han nemlig, hvis der ikke er nogen at gå med. Det er hele konceptet bag March mod Ensomhed, at man skal gå sammen.
– Jeg har lidt joket med min kontakt i Bornholms Regionskommune, at så må hun komme mig til undsætning, hvis det er, men jeg tror ikke, det bliver sådan.
Inden starten mandag morgen er der arrangeret en middag i Nexø søndag aften, hvor kommunen har inviteret nogle gæster til at høre Patrick Cakirlis historie og om hans projekt. En lokalpolitiker er desuden inviteret til at sige nogle ord om ensomhed på Bornholm.
– Min tanke er, at det skal være noget super uformelt, hvor vi sidder og hygger og får en god snak om det her. Et eller andet sted prøver jeg bare at invitere til fællesskab. Udover det skal jeg også have aftensmad, fortæller han.