Afslutter undersøgelse af strømafbrydelsen

Afslutter undersøgelse af strømafbrydelsen
Årsagerne til, at strømmen gik forrige onsdag er nu ”endeligt klargjort”, lyder det fra Trefor. Arkivfoto: Jacob Jepsen
3. FEB • 17:00
3. FEB • 17:00

Årsagerne til, at strømmen gik forrige onsdag er nu ”endeligt klargjort”, og fejl i sikkerhedssystemerne er blevet udbedret, skriver Trefor, som undlader at nævne hvem de ”større forbrugere” der udløste strømafbrydelsen dækker over.

For knap to uger siden blev Bornholm ramt af et stort strømsvigt. ...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!

ENERGIØEN VEDTAGET

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'
TOPNYHED | ABONNENT

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'

Energiøen har efterladt beboere i Sose i uvished. Efter mandagens aftale står de stadig frusteret tilbage.
Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending
NYHED | ABONNENT

Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending

En nyvalgt kommunalbestyrelse og en nyunderskrevet aftale om Energiø Bornholm kan måske puste nyt liv i et ellers dødsdømt projekt ved Bodilsker Skole.
FÅ ABONNEMENT