Gud kan skabe nyt

NOTITS | ANDAGT | Tirsdag 4. november 2025 • 06:00
Af:
Robert Bladt "Anno Domini"
Lohse
NOTITS | ANDAGT | Tirsdag 4. november 2025 • 06:00

Tirsdag. Det budskab, Gud giver Jeremias med fra pottemagerens hus, er et domsbudskab. Alligevel er der håb i det. Håbet ligger i Guds evne til at bruge det mislykkede som en anledning til at skabe noget nyt.

Vi ser det i Israels historie. Nogle gange mislykkedes Guds planer med folket på grund af deres manglende evne og vilje til at følge Guds plan. Men hver gang rejste Gud – nogle gange helt bogstaveligt – sit folk igen fra de rygende ruiner.

Vi ser det i frelseshistorien. Israelitterne brød Guds pagt og satte alt over styr i forholdet til Gud. Men så sender Gud sin søn, overgiver ham i hænderne på sit folk, som begår den største og frygteligste fejl ved at tage livet af deres egen Messias. Men fra døden rejser Gud sin søn igen og etablerer en ny pagt, som både skal være for jøder og hedninger, en pagt med frelse ved troen på Jesus.

Og vi ser det i vores eget liv. Vi mislykkes gang på gang i at virkeliggøre Guds vilje. Vi er ler på Guds drejeskive, som opfører sig helt anderledes, end Gud ønsker. Men ligesom Gud genrejste sit folk fra ruiner, og ligesom han genrejste sin søn fra døden, sådan vil han genrejse os fra vores synder. Ja, Gud bruger det mislykkede som en anledning til at skabe noget nyt og bedre. Ud af vores synd skaber han afhængighed af Jesus. Ud af vores tab skaber han længsel efter Guds fremtid for os.

Pottemagerlignelsen er en domslignelse. Men der er håb i den, fordi den viser, at Gud ikke lader sig stoppe af det mislykkede. Ligesom han første gang formede mennesket af ler, sådan vil han igen forme os efter sin vilje.

Jer 18,1-6



FÅ ABONNEMENT