Gå til Jesus med nøden

NOTITS | ANDAGT | Søndag 9. november 2025 • 06:00
Af:
Robert Bladt "Anno Domini"
Lohse
NOTITS | ANDAGT | Søndag 9. november 2025 • 06:00

Søndag. Denne kongelige embedsmand er i nød, for hans søn er alvorligt syg. Så syg, at han vil dø. Hvem skal embedsmanden vende sig til for at få hjælp? Han vælger ikke den letteste løsning. Jesus er kommet hjem fra en rejse, men befinder sig stadig 30-40 km fra den by, hvor embedsmanden bor. Tilmed er embedsmanden ansat af Herodes, som havde fængslet og slået Johannes Døber ihjel, og som heller ikke umiddelbart er venligt stemt over for Jesus. Alligevel vælger embedsmanden at søge hjælp hos Jesus.

Hvem tager vi vores tilflugt til i nød? Svaret på det spørgsmål viser, hvem vi regner for vores Gud. Ikke sådan at forstå at det er ukristeligt, at vi går til lægen, lytter til bankrådgiveren eller tager imod hjælp fra mennesker. Tværtimod. De er Guds tjenere, når de hjælper os. Men den, der tror på Jesus, vil altid tage sin tilflugt til Jesus i nøden. Hvad enten det er sygdom eller pengeproblemer eller kærestesorger, vil den, som tror på Jesus, først og fremmest forvente hjælp fra ham.

Det er heller ikke altid den letteste løsning for os at søge Jesu hjælp i nøden. Nogle vil måske gerne salves og bedes for under håndspålæggelse ved sygdom, men det kræver både prioritering og mod, for hvad vil de andre sige? – og så alvorligt er det måske heller ikke. Og pengesagerne, mon Gud i det hele taget bekymrer sig om den slags? Har han ikke ansat bankrådgivere til at tage sig af det?

Troen går til Jesus med nøden, stor eller lille. Den overvinder alle hindringer. For troen er en fast overbevisning om, at Jesus kan hjælpe.

Joh 4,46-53



FÅ ABONNEMENT