Forfremmet til herlighed
Søndag. I dag fejrer vi allehelgen. For mange af os er det en anledning til at mindes dem, som vi elskede, men som vi har båret til graven. Vi mærker det tab, vi har lidt, vi savner. Minder og erindringer sidder ikke kun i hukommelsen, men også i følelserne og sanserne. En lugt eller en begivenhed kan bringe os tilbage til en situation med en af vores kære. Af og til er det deres begravelse, vi kommer tilbage til.
Selv om allehelgen er en dag med tab, savn og minder om afdøde, er allehelgen først og fremmest en f...
Få fuld adgang til Tidende.dk Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm. |

NYT JOB
MEST LÆSTE
BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Giftige bomber truer havet omkring os

Et lokalt problem – et internationalt ansvar
65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.Mine gode råd til alderdommen



Ejn vizmajn
En videnskabsmand. Ordet illustreres hos Teinnæs med flg. eksempel: ‘Vizmæjnnen kajn ønte ble enia om, vorfor en hønna kogglar, når hon hâr gjort’.








