Trumps svigersøn har holdt sjældent møde med Hamas' leder

UDLAND16. AUG 2026 • 20:41

Jared Kushner sagde ifølge kilde til Hamas' leder, at "Gaza aldrig må blive en kilde til terror mod Israel".

Egypten har søndag været ramme om en række møder i forsøget på at bringe præsident Donald Trumps Gaza-plan videre.

I den forbindelse har Jared Kushner, som er USA's udsending og Trumps svigersøn, holdt møde med den nyligt udpegede Hamas-leder, Khalil al-Hayya.

Det skriver flere nyhedsbureauer, heriblandt amerikanske AP og franske AFP, på baggrund af anonyme kilder.

Kushner var en blandt tre amerikanske udsendinge, der mødtes med al-Hayya. Også embedsmænd fra Qatar, Egypten og Tyrkiet var til stede.

En kilde siger til AFP, at Kushner krævede "konkrete, verificerbare tiltag", og han sagde også, at "Gaza aldrig må blive en kilde til terror mod Israel".

Mødet fandt sted i middelhavsbyen el-Alamein. For al-Hayya var der tale om den første tur til Egypten, siden han blev Hamas-leder i juli.

Der har været store udfordringer med at komme videre med Gaza-planen, siden en våbenhvile mellem Israel og Hamas blev indgået i oktober sidste år.

Trumps såkaldte fredsråd - Board of Peace - fremlagde i juli en plan på 15 punkter. Planen fik kort efter støtte fra Hamas og al-Hayya.

Planen lægger op til, at den militante palæstinensiske bevægelse Hamas skal afvæbnes, og Israel gradvist skal trække sig tilbage fra Gazastriben. Militære operationer i Gaza skal indstilles.

Dokumentet er den seneste fase i den amerikanskstøttede våbenhvile mellem Hamas og Israel.

Israel er skeptisk over for planerne om en tilbagetrækning fra Gazastriben, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, har afvist fredsrådets plan.

Nogle analytikere anser ifølge AFP Hamas' støtte til planen for at være et taktisk træk, da man formentlig havde forudset Israels afvisning.

Amerikanske Kushner ventes at rejse videre for at mødes med den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, mandag.

Kushner har søndag også talt om Trumps plan for Gaza med Egyptens præsident, Abdel Fatah al-Sisi.

Mødet mellem Kushner og Sisi "understregede behovet blandt alle parter for at opfylde deres betingelser under Gaza-aftalen om våbenhvile". Det siger Mohamed el-Shennawy, som er præsidentiel talsmand i Egypten.

Blot timer forinden havde Khalil al-Hayya ifølge AFP holdt møde med Egyptens efterretningschef, Hassan Rashad.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT