Rutte før topmøde: Nato-lande skal sikre miltær støtte til Ukraine

UDLAND6. JUL 2026 • 16:33

Nato-lande ventes på topmødet at sige ja til at give 70 milliarder euro i støtte til Ukraine i år og næste år.

Ukraine skal have den militære støtte, som landet har brug for.

Det siger Natos generalsekretær, Mark Rutte, på et pressemøde forud for Nato-topmødet i Ankara.

Her ventes de 32 Nato-lande at enes om et konkret beløb på 70 milliarder euro i militær støtte til Ukraine i år og næste år.

- Lige nu er Ukraine ved at ændre dynamikken på slagmarken, men de har brug for vores fortsatte støtte. Især når det gælder luftforsvaret.

- Nato-landene og Nato-partnere skal fortsat sikre, at Ukraine får det, landet har brug for, siger Mark Rutte.

Udmeldingen kommer forud for, at Nato-landene onsdag ventes at godkende en topmøde-erklæring, som blandt andet vil sætte en ramme for den militære støtte til Ukraine de kommende to år.

I erklæringen ventes formuleringen ifølge Reuters at blive:

"For 2026 forpligter de allierede sig til at yde 70 milliarder euro i militært udstyr, bistand og træning til Ukraine og bekræfter deres suveræne forpligtelser til at opretholde mindst tilsvarende niveauer i 2027".

En del af finansieringen vil komme fra eksisterende bilaterale tilsagn og et EU-lån på 60 milliarder euro.

Det er dermed et åbent spørgsmål, hvor mange af pengene der reelt vil være ny støtte til Ukraine.

Meldingen skal dog give Ukraine større vished for støtten og sende et signal til Rusland om, at Ukraines allierede ikke vil stoppe støtten til Ukraine.

USA forventes ikke at bidrage med finansiering. Til gengæld vil USA fortsat give de europæiske Nato-lande mulighed for at købe amerikanske våben og luftforsvarssystemer som Patriot og donere det til Ukraine.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT