Google Maps omdøber Lake Ontario til Lake America i USA
Trump-ordre ændrer de officielle amerikanske databaser, og derfor følger Google Maps trop.
Google Maps omdøber for amerikanske brugere Lake Ontario til Lake America.Det er i tråd med et nyligt dekret fra den amerikanske præsident, Donald Trump.
Lake Ontario - eller på dansk Ontariosøen - er den mindste af De Store Søer på grænsen mellem USA og Canada, og den er endt midt i en navne- og handelsstrid mellem de to lande.
I den forgangne uge udsendte Trump et dekret om en navneændring i USA.
- De canadiske embedsfolk har behandlet os meget dårligt. De er væmmelige mennesker, sagde Trump ifølge Reuters.
Det præsidentielle dekret påvirker GNIS - Geographic Names Information System - som er en offentlig amerikansk database over geografiske navne.
Det er grunden til, at Google ændrer navn i USA.
- Da vi opdaterer Google Maps, så den svarer til navneændringer i officielle myndighedskilder - altså GNIS i USA - vil folk, der bruger Maps i USA, se "Lake America", mens dem i Canada fortsat vil se "Lake Ontario", skriver Google i et blogopslag.
- Og dem uden for USA og Canada vil se begge navne, forklarer Google videre.
Slår man søen op på det danske Google Maps, vises Lake America i parentes efter navnet Lake Ontario, som har en flere hundrede år lang historie.
Canada kom tidligere på ugen med et symbolsk modsvar til Trump-dekretet.
Det satte nemlig et skilt op, hvorpå der står "Ontariosøen - nu og altid" både på engelsk og fransk.
Grænsen mellem USA og Canada går lige gennem søen, der ligger i den nordøstlige del af USA og den sydøstlige del af Canada. Provinsen Ontario, som blev grundlagt i 1867, er opkaldt efter søen.
Trump, der vendte tilbage til magten med udtalelser om, at USA igen vil blive en "voksende nation", har i sin præsidentperiode udvist stor interesse for en række ikke-amerikanske lande og områder, herunder Grønland.
Lake Ontario er ikke det første navneskifte, han har gennemført i USA. Således har han også omdøbt Den Mexicanske Golf til Den Amerikanske Golf i GNIS.
Den amerikanske præsident har flere gange sagt, at Canada bør blive den 51. amerikanske delstat.
RITZAU/AFP
