Udredning for demens tager i gennemsnit 174 dage - regler siger 30 dage

INDLAND/KRIMINAL28. AUG 2026 • 11:16

- Det er for dårligt, siger regionernes formand, Mads Duedahl, om lange ventetider på udredning for demens.

Det tager i gennemsnit 174 dage - næsten et halvt år - at blive udredt for demenssygdom.

Reglerne siger ellers, at det skal ske, inden for 30 dage efter at en patient har fået en henvisning af lægen til at blive udredt.

Det skriver Danske Regioner i en pressemeddelelse.

- Vi må erkende, at det ganske enkelt er for dårligt. Patienter med demens venter alt for lang tid, alt imens sygdommen bliver værre, siger formand for Danske Regioner Mads Duedahl (V) i meddelelsen.

Han kalder det "helt uacceptabelt" og peger på, at sygdommen er en "meget stor belastning for patienterne og deres pårørende".

Problemet med lange ventetider på udredning er ikke nyt.

Regionerne har da også øget antallet af demensudredninger de senere år. Sidste år blev 11.790 borgere udredt for demens.

Til sammenligning var tallet 7938 borgere i 2016.

Men behovet for udredninger vokser, i takt med at der kommer flere ældre.

42.665 personer er aktuelt registreret med demens. Nationalt Videnscenter for Demens vurderer, at der i 2040 vil være omkring 146.000 ældre med en demenssygdom.

Det er især mangel på speciallæger i neurologi og neuropsykologer, der ifølge Danske Regioner sænker farten på udredning.

Der er brug for at gentænke forløbene, så flere kan blive udredt til tiden, lyder det fra Mads Duedahl.

Regionerne arbejder blandt andet på, at flere patienter fremover kan blive færdigudredt hos deres praktiserende læge.

Danske Regioner har indkaldt fagfolk og andre interessenter til stormøde i slutningen af august om sagen.

Formålet er at finde løsninger, der kan rette op på den lange udredningstid.

- Demensudredningerne er et af vores største indsatsområder lige nu.

- Jeg vil drøfte området med min bestyrelse, for at vi kan sætte alle sejl til i regionerne. Men regionerne kan ikke nå i mål uden hjælp, siger Mads Duedahl.

Regionerne har fået tilført midler til demensområdet i de kommende budgetter. Regeringen har i sit regeringsgrundlag også bebudet en ny demenshandlingsplan.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT