DHL Stafetten i København melder udsolgt for andet år i træk
DHL Stafetten er udsolgt for i år med 160.000 deltagere, der begiver sig ud på fem kilometer i København.
Med 160.000 deltagere melder DHL Stafetten i København udsolgt for andet år i træk.Det skriver Sparta Atletik og Løb i en pressemeddelelse tirsdag.
Det bliver med 100.000 tilmeldte løbere og 50.000 gående, der begiver sig ud på en femkilometerrute, som finder sted i Fælledparken i København.
Stafetten løber af stablen mandag den 24. august og strækker sig frem til fredag den 28. august.
DHL Stafetten er et årligt stafetløb for arbejdspladser, og i år er det den 45. udgave af DHL Stafetten, hvor over 2700 danske arbejdspladser deltager på landsplan.
Ifølge direktøren i Sparta Atletik og Løb, Dorte Vibjerg, er opbakningen til stafetten også forbundet med andet end at løbe eller gå.
- DHL Stafetten handler selvfølgelig om at løbe eller gå fem kilometer, men det, vi ser igen og igen, er, at det er fællesskabet, der får folk til at komme tilbage, siger hun.
Første udgave af stafetten i København var i 1981, hvor der dengang deltog 700 personer.
Siden det første løb blev afviklet i hovedstaden, har stafetten udvidet sig og finder sted i flere af de store danske byer.
DHL Stafetten blev for første gang afviklet i Jylland i 1993 i Mindeparken i Aarhus. Her samles hvert år over 50.000 deltagere.
I 2003 kom stafetten til Aalborg. I dag bliver den afholdt på Dyrskuepladsen, hvor man i 2025 tilmed slog deltagerrekord på 21.140 tilmeldte.
I Odense blev rekorden også slået sidste år, da 23.145 deltagere var tilmeldt stafetten.
Aabenraa er den seneste by, der blev tilføjet til DHL Stafetten og kom med i rækken i 2015. Hvert år har den sønderjyske by mere end 8000 deltagere.
RITZAU
