Borgerforslag om spildevand når 50.000 støttere på ti dage

ERHVERV/POLITIK15. SEP 2026 • 09:58

Det tog ti dage for borgerforslag om spildevand at opnå 50.000 støttere, så det kan behandles i Folketinget.

Borgerforslaget "Udledning af urenset spildevand til åer, vandløb, fjord og hav" har opnået 50.000 støttere, meddeler Folketinget tirsdag på sin hjemmeside.

Borgerforslaget blev offentliggjort den 3. september, og ti dage senere rundede det 50.000 støttere.

Borgerforslaget vil nu overgå til Folketinget og vil blive fremsat som beslutningsforslag i Folketinget.

Borgerforslaget indeholder fire punkter.

Et punkt handler om at opsætte flowmålere på samtlige overløb i Danmark. De skal så tilkobles en digital platform, så tallene for udledning af urenset spildevand bliver gjort synlige for alle.

Et andet punkt handler om, at et autoriseret analysefirma skal tage faste vandprøver for at teste for de 14 krav, som EU stiller til kemiske målinger.

Punkt tre handler om, at der skal betales en "strafafgift" til staten for at udlede de affaldsstoffer, der urenset bliver ledt uden om rensningsanlæggene.

Det sidste punkt handler om, at alle overløbsbygder skal have en gyldig/lovlig tilladelse.

Borgerforslaget fik megen omtale i sidste uge, fordi Venstres folketingsmedlem Amanda Heitmann havde underskrevet forslaget.

Det medførte, at hun blev irettesat af Venstres miljøordfører, Marie Bjerre.

- Som politisk parti valgt til Folketinget er det ikke vores opgave at underskrive borgerforslag, men at forholde os til indholdet, skrev Marie Bjerre til Politiken, som havde spurgt, om Venstre som parti bakkede op om borgerforslaget.

Amanda Heitmann var et af de fem Venstre-folketingsmedlemmer, som for nylig gik imod partilinjen og stemte imod gødskningsloven, da den var til afstemning i Folketingssalen.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT