Indisk protestbevægelse opgiver march mod parlament efter sammenstød

UDLAND21. JUL 2026 • 10:43

Indisk bevægelse opgiver marcher mod parlament efter sammenstød med politiet, men fortsætter demonstrationerne.

Den indiske protestbevægelse Cockroach Janta Party (CJP), der på dansk kan oversættes til Kakerlakpartiet, vil ikke længere forsøge at marchere mod parlamentet i den indiske hovedstad, New Delhi.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Protesterne fortsætter dog, siger bevægelsens leder tirsdag.

Beslutningen kommer, efter at mandagens march mod parlamentsbygningen resulterede i sammenstød med politiet.

Ifølge indisk politi blev næsten 180 såret under urolighederne - 60 demonstranter og 118 politi- og sikkerhedsfolk.

CJP's stifter, Abhijeet Dipke, siger ifølge Reuters, at marchen mod parlamentet opgives, fordi bevægelsen ikke ønsker, at flere unge kommer til skade.

Tusindvis af demonstranter samledes mandag i Delhi for at kræve undervisningsminister Dharmendra Pradhans afgang efter en sag om lækkede optagelsesprøver til medicinstudier.

Lækagen ramte mere end to millioner studerende og tvang mange til at tage prøven om.

Dipke understreger, at bevægelsen fortsat kræver undervisningsministerens afgang.

Ifølge CJP har sundhedsminister Jagat Prakash Nadda bedt om tid til at drøfte bevægelsens krav internt i regeringen.

Kravene omfatter blandt andet en erstatning til de familier, som ifølge bevægelsen har mistet en pårørende til selvmord, fordi presset for at skulle tage optagelsesprøven om blev for stort.

Politiet oplyser, at 70 demonstranter blev anholdt mandag, og at de alle vil blive sigtet.

Ifølge Reuters er demonstrationer fortsat tirsdag, hvor utilfredsheden kommer til udtryk gennem slagord. Det er både studerende, forældre og undervisere, der demonstrerer.

Det britiske medie BBC skriver, at bevægelsen startede som et internetfænomen, men det har siden udviklet sig til en regeringskrise.

Ifølge mediet er det sket flere gange, at opgaver er blevet lækket. Det er ifølge CJP et udtryk for korruption. Bevægelsen har en bredere utilfredshed mod det indiske undervisningssystem - herunder også ungdomsarbejdsløshed.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT