Helvedeslarven er blevet registreret i Jylland
Morsø Kommune indstiller køb af egetræer efter fund af egeprocessionsspinderen, skriver TV Midtvest.
Egeprocessionsspinderen - også kaldet "larven fra helvede" - er blevet fundet i Midt- og Vestjylland.Det bekræfter Morsø Kommunes kommunikationschef, Rasmus Andreassen, over for TV Midtvest onsdag formiddag.
- Det er korrekt, at vi har konstateret egeprocessionsspinderen i et enkeltstående og nyindkøbt træ. Det blev efterfølgende brændt og bortskaffet med det samme, siger han til mediet og tilføjer, at kommunen ikke vil købe flere egetræer i en periode.
I april i år spredte egeprocessionsspinderen sig for alvor i Odense, hvor den har forvoldt store gener for byens borgere.
Egeprocessionsspinderen har som larve omkring 60.000 hår, der kan forårsage hududslæt, øjenirritation og luftvejsproblemer.
Larverne forpupper sig i fælles reder og udvikler sig til voksne natsommerfugle efter en til to uger. Når det sker, mindskes risikoen for spredning.
Det antages, at egeprocessionsspinderen, som er hjemmehørende i Central- og Sydeuropa, er kommet til Odense med importerede træer fra Tyskland i forbindelse med etableringen af letbanen.
Ifølge DR blev larven fundet i Odense i efteråret 2024. Siden er den også blevet spottet i blandt andet Horsens, Nyborg og Munkebo. Og nu også i Morsø Kommune.
RITZAU
