Blæsende weekend med ustadigt vejr kan give efterårsfornemmelser
Danskerne må vente til næste uge med det mere sommerlige vejr, lyder det fra DMI's meteorolog fredag.
Vejret i den forestående weekend kan til forveksling minde om typisk dansk efterårsvejr.Weekendvejret byder på blæst og byger, men der venter også perioder med tørvejr og sol.
Det fortæller Klaus Larsen, der er vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI), fredag morgen.
- Weekendvejret bliver temmelig efterårsagtigt.
- Vi begynder fredagen skyet med en hel del småbyger hen over landet. I løbet af formiddagen klarer det op vestfra med lidt eller nogen sol, siger Klaus Larsen.
Fredag aften er det alene de østlige egne, der risikerer at få vand fra oven.
Temperaturerne vil være mellem 16 og 20 grader på en fredag, hvor en jævn til hård vestenvind vil sætte sit præg på vejrforholdene.
Senere drejer vinden, så den kommer fra en nordvestlig retning.
- Der kan komme kraftige vindstød, og ude langs kysterne kan det blive med vindstød af noget nær stormstyrke, siger Klaus Larsen.
I løbet af fredag aften og natten til lørdag aftager vinden en smule, så det vil ruske mindre, når folk står op.
- Lørdag morgen ligger vi med en frisk vind fra nordvest.
- Dagen byder på perioder med sol og mest tørt vejr. Ud på eftermiddagen begynder et mindre regnvejr at nærme sig. Det skal passere den sydvestlige del af landet, siger Klaus Larsen.
Lørdag vil temperaturen bevæge sig mellem 17 og 22 grader med en let til frisk vind. Ved kysterne er det fortsat mere blæsende.
Weekenden afsluttes med en god blanding af det hele.
- Søndag står den igen på byger, men også med noget sol indimellem. Der venter 15-20 grader, og det bliver nok varmest i den sydøstlige del af landet.
- Det er atter blæsende med en jævn til hård vind fra vest og nordvest. Så alt i alt er det lidt af en efterårsweekend, vi går i møde, siger Klaus Larsen.
Prognoserne viser, at vejret bliver mere sommerligt i midten af næste uge.
Her kan danskerne ifølge meteorologen se frem til mere tørt vejr og stigende temperaturer.
RITZAU
