Nordiske ledere skal drøfte militær oprustning i Danmark

ERHVERV/POLITIK14. AUG 2026 • 15:01

De nordiske ledere skal blandt andet drøfte forsvar og beskyttelse af børn online til et sommermøde i Danmark.

Den danske statsminister, Mette Frederiksen (S), og den færøske lagmand skal være værter for et nordisk sommermøde torsdag 20. august.

Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse.

Mødet finder sted på Høvelte Kaserne, hovedkaserne for Den Kongelige Livgarde, og Marienborg.

På mødet skal stats- og regeringscheferne tale om et tættere samarbejde omkring forsvar i hele Norden og om, hvordan man i fællesskab fra nordisk side kan beskytte børn og unge online.

- Vi skal først og fremmest drøfte, hvordan vi styrker samarbejdet om den militære oprustning og øger vores fælles afskrækkelse, blandt andet ved at udnytte den nyeste viden fra fronten i Ukraine, udtaler Mette Frederiksen i pressemeddelelsen.

Statsministeren fremhæver både den russiske invasion af Ukraine, der nu kører på sit femte år, og de trusler, den amerikanske præsident, Donald Trump, har sendt mod Danmark og Grønland ad flere omgange - også i 2026.

- Det er i tider som disse, at det tætte nordiske samarbejde med al tydelighed viser sin store værdi og styrke. Derfor ser jeg meget frem til at mødes med mine syv nordiske kolleger, udtaler hun.

Ud over fokus på militær og online sikkerhed for børn og unge fremhæver statsministeren også, at "Færøerne og Grønlands fulde og lige deltagelse i det nordiske samarbejde" vil blive talt om til sommermødet.

Til mødet vil den finske, islandske, norske og svenske statsminister også være til stede samt den grønlandske regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen.

Lederen af den finske selvstyrende øgruppe Åland, Katrin Sjögren, kommer også til at deltage i mødet.

Mødet vil starte på Høvelte Kaserne, hvor den danske forsvarschef, Michael Wiggers Hyldgaard, også vil være til stede.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT