For at komme problemerne til livs, laver Viking Atletik udvidet kontrol i fitnessbygningen, blandt andet i form af videoovervågning. Det fortæller klubben på sin hjemmeside:
"Vi gør det at for at give medlemmerne en god oplevelse. Hvis vi ikke gør det – og håndhæver reglerne – så vil der konstant være beskidt, og der vil blive taget ikke-medlemmer med ind i meget stort omfang. Så det er tvingende nødvendigt".
Videoovervågningen sker stikprøvevis fra Viking Atletiks kontor eller hjemmefra, og klubben understreger, at det er fuldt lovligt, når der er skiltet om det.
"Optagelser skal slettes efter 30 dage, så vi følger den lovgivning der er. Det er begrænset, hvem der har adgang til at se optagelserne".
Forståelse for udmeldelser