Flemming ventede årtier på at træde ind i politik

Flemming Sorth ville ikke gå ind i politik på grund af sit arbejde. Nu er han pensionist og stiller op for Det Konservative Folkeparti på Bornholm.
DAGENS KANDIDAT | Tirsdag 4. november 2025 • 05:30
Flemming Sorth ville ikke gå ind i politik på grund af sit arbejde. Nu er han pensionist og stiller op for Det Konservative Folkeparti på Bornholm med et mål om at skabe en kommune, der er bedre for børn og miljø.
Vil du starte med at introducere dig selv?...
Få fuld adgang til Tidende.dk Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm. |
SYNSPUNKT | ABONNENT

NYT JOB
MEST LÆSTE
SYNSPUNKT | ABONNENT
Jeg har brug for din stemme
BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

EKSKLUSIV | ABONNENT
Giftige bomber truer havet omkring os

Et lokalt problem – et internationalt ansvar
65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
NYHED | ABONNENT
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.SYNSPUNKT | ABONNENT


Å kommoda sai
At gøre sig vigtig (hovmode sig). Udtrykket illustreres hos Teinnæs med flg. eksempel: ‘Ska du sidda dær å kommoda dai?’











