Udsolgt til paradisisk pop

Udsolgt til paradisisk pop
Gustav Ljunggren og Ginne Marker optrådte sammen med Steffen Brandt ved Mine aftener i Paradis i Scala Gudhjem. Foto: Musikhuzet/Torben Severinsen
NOTITS | KULTUR | Torsdag 26. oktober 2023 • 07:16
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | Torsdag 26. oktober 2023 • 07:16

Steffen Brandt havde selskab af Ginne Marker og Gustav Ljunggren i Scala Gudhjem.

Koncertrækken Udenfor Sæsonen er blevet en integreret del af årets gang på Bornholm. Det er en chance for at opleve den århusianske gudhjembo Steffen Brandt sammen med en række mindre kendte kolleger. Samme mulighed giver en nyere knopskydning i det bornholmske musikliv, nemlig Mine aftener i Paradis, som Steffen Brandt også står bag.

Onsdag var en sådan aften i Scala Gudhjem, hvor TV-2-forsangeren havde multiinstrumentalisten Gustav Ljunggren samt sangeren og sangskriveren Ginne Marker med på scenen. Det fortæller Musikhuzet i en pressemeddelelse.

Sammen fortolkede de både egne og andres musik, og Gustaf Ljunggren akkompagnerede de to sangere på nogle af de mange instrumenter, han mestrer. Som vært tog Steffen Brandt en snak med de to yngre kunstnere om musikken og livet som sådan.

Musikalsk fik publikum blandt andet serveret titelnummeret fra prisvindende Ginne Markers debutalbum "For Seasons to Come" og "Never Golden But Beautiful", der er den første single fra et kommende album. Gustaf Ljunggren fremførte sin egen komposition "Lille Skotland", og TV-2-numrene "Se far danser", "Salme for de tunge", og "Lanternen" var også på programmet i en helt udsolgt Scala Gudhjem.

FÅ ABONNEMENT