NOTITS / KULTUR / 10. AUG • 19:00

Overgik alle forventninger

Overgik alle forventninger
Jørn Pedersen og Anders Elleby, da de var i fuld gang med opstillingen til årets Morbærdag. Eget foto.

Der var masser af begejstrede deltagere til morbærfestivalen på Listedgård i weekenden.

Ved de ni aktivitetsområder på gårdspladsen og i de indrettede længer fik de fremmødte blandt andet indsigt i morbærtræets historie på Bornholm, ligesom der var mulighed for at lave silkemaling, demonstration af garnfarvning og herudover et stort udvalg af smagsprøver fra lokale producenter, der havde brugt friskplukkede morbær til ost, øl, is, snaps, juice, pølser med meget mere.

Undervejs var der indslag på en lille scene om morbærrets historie og restaurant Nomas brug af bornholmske morbær, ligesom producenterne delte deres erfaringer.

Der er udsigt til en stor høst fra plantagen, der nu har over 200 morbærtræer.

Ifølge arrangørerne var der stor interesse og spørgelyst, og de ser tilbage på et meget vellykket arrangement, som blev afsluttet med en times koncert med Erik Grip.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT