Det er en fast tradition, at Svanekegaarden en uge i august omdannes til en underafdeling af konservatorierne i London og København.
Underviserne Jakob Kullberg fra Royal College of Music og Toke Møldrup fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium inviterer 10 unge cellister fra hele verden til en uges intens undervisning sammen med en pianist, som i år er Baiba Ošina fra Riga.
Det fortæller administrator Mie Hjort.
Hver dag fra mandag 10. til fredag 14. august begynder med cirka to timers opvarmning med løb og karate eller workout. Klokken 11 starter de åbne prøver i salen, værkstedet og udstillingen. Dem kan publikum overvære, og de fortsætter til ud på eftermiddagen, hvorefter der er lukket undervisning i blandt andet teknik og samspil med klaver.
Onsdag aften byder de tre lærere på en koncert, og fredag aften viser de 10 elever, hvad de har arbejdet med i løbet af ugen.
Årets elever kommer fra Kina, Sydkorea, England, USA, Polen, Belgien, Holland/Sverige og Danmark og er mellem 14 og 27 år.