
Folketingsmedlem stillede i juli seks spørgsmål om stenkastene mod danske biler til justitsministeren. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
Dusør ikke på tale
Til både det og andre spørgsmål bemærker justitsministeren, at eftersom efterforskningen varetages af svensk politi, har dansk politi ikke kompetence til at foretage efterforskningsskridt i sagen.
Nick Hækkerup gør det samtidig klart, at det er hans opfattelse, at svensk politi har brugt og fortsat bruger betydelige ressourcer for at opklare hændelserne.
Peter Juel-Jensen har også spurgt ministeren, om han eller den danske stat overvejer at udlove en større dusør til den, der kan bidrage med de nødvendige oplysninger, så stenkastene stopper. Med assistance fra Rigspolitiet svarer Nick Hækkerup, at dansk politi i særlige tilfælde efter et konkret skøn kan yde dusør til private personer som påskønnelse for resolut og modig handling eller for bistand til opklaring af forbrydelser, men det har ikke været på tale fra dansk politis side at udlove dusør for oplysninger, der kan bidrage til, at disse forbrydelser opklares.