Efter de tre singler gjorde også doublerne rent bord. Først vandt Mathias Christiansen og Anders Skaarup, og dernæst lukkede debutanterne Lasse Mølhede og Jeppe Bay kampen med endnu en overbevisende sejr.
Danmarks gruppe tæller også Frankrig og Kina. Danmark møder førstnævnte tirsdag, og det bliver den første alvorlige prøve, siger landstræneren Jakob Høi.
– Vi har italesat hjemmefra, at hold-VM først rigtigt begynder i morgen (tirsdag, red.). Kampen mod Algeriet skulle være en forberedelseskamp, og så begynder det hele mod Frankrig.
– Frankrig er gode som hold, og de kører fuldt på med stemningen. De kæmper til sidste bold, og de er ikke bange for os, selv når de er bagud. Vi skal have lukket kampene, inden franskmændene får for mange sæt og gør det meget fysisk, siger landstræneren.
Gruppens to bedste hold avancerer til kvartfinalen.