10 ærespræmier til Bornholm

Bastian Bech fra Bornholms Racekanin Forening blev nummer fire på udstilling på Sjælland. Foto: Jens Kjøller
Bornholms Racekanin Forening kunne rejse hjem fra Sjællandsmesterskabet for Racekaniner og Dværgkaninklubbens østudstilling med 10 ærespræmier og fire top 10-placeringer. Det er foreningen godt tilfreds med, fortæller den i en pressemeddelelse.
Det var første gang siden danmarksmesterskabet i februar, at bornholmske kaniner var på udstilling udenfor Bornholm, så det var med en vis spænding, de lokale avlere fulgte bedømmelserne.
Vil du have adgang til artiklen? Første måned 0 kr. Herefter 209 kr./md.
Få Lørdags Berlingeren GRATIS sammen med Tidende. Jeg giver hermed tilladelse til, at Bornholms Tidende deler mit navn, telefonnummer, adresse og e-mail med Berlingske Media A/S med henblik på? markedsføring af Berlingske Media A/S produkter. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 18 år. I Berlingskes privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter, og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke. Se andre abonnementer her |