Dopingdømt stjerne stiller udopet op til Enhanced Games

24. MAJ 2026 • 07:00SPORT

Karantæneramte Fred Kerley håber at løbe sig til indkomst ved dopinglege, men han gør det uden brug af doping.

Verdensmesteren fra 2022 på 100 meter for mænd, Fred Kerley, er det største navn til start, når de kontroversielle Enhanced Games løber af stablen søndag.

Han afsoner aktuelt to års dopingkarantæne i den "normale" atletikverden for rod i sine whereabouts. Men trods en igangværende dopingkarantæne har han ikke ladet sig dope frem mod Enhanced Games, selv om det er tilladt.

- Jeg har ikke brug for det (doping, red.). Gud gav mig hurtige fødder af en årsag. Jeg er her for at bevise mit talent, lyder det fra Kerley på pressemødet forud for Enhanced Games ifølge AFP.

Han har hidtil været tilbageholdende med at oplyse, om han var trådt ind i legenes dopingprogram.

50 atleter figurerer på startlisterne inden for atletik, svømning og vægtløftning til søndagens konkurrencer i Las Vegas.

Tidligere på ugen oplyste arrangøren, at 91 procent af deltagerne har fået testosteron, 79 procent har fået væksthormon og 29 procent har fået anabolske steroider.

Hele missionen med Enhanced Games er at vise, at dopingpræparater til raske mennesker indtaget efter lægelige anvisninger og med monitorering af fagfolk undervejs på ufarlig vis kan forbedre præstationer.

Og der er mange penge at hente for de atleter, som gør det godt. Alene en sejr i en disciplin giver 250.000 dollar, mens der er en bonus på en million dollar, hvis en atlet overgår verdensrekorden i enten 100 meter løb eller 50 meter fri i svømning.

Flere eksperter har kritiseret legene og mener ikke, at doping af raske mennesker er uden risici for helbredet.

Trods trusler fra forskellige forbund om lange karantæner til atleter, der vælger at stille op til Enhanced Games - med eller uden brug af doping - har 31-årige Fred Kerley valgt at stille op.

Han har hele tiden ladet sig teste af de officielle antidopingmyndigheder, og han giver ikke meget for forbundenes trusler og risikoen for at blive udelukket fra OL i 2028 i Los Angeles.

- Jeg kommer til at deltage ved OL i 2028. De kan ikke gøre noget, mener Kerley, der efterspørger mere økonomisk forståelse fra forbundene.

- Det er os atleter, som skal betale vores regninger. De (forbundene, red.) betaler ikke regningerne for os.

Derfor kan Kerley heller ikke se problemet i, at han stiller op søndag, når han gør det uden brug af doping og fortsat lader sig teste efter de gældende regler.

- Det eneste, der sker, er, at mine lommer bliver større. Hvis nogen bliver fyret fra deres job, er de så ikke nødt til at finde en anden måde at tjene deres penge på, spørger han retorisk med henvisning til sin dopingkarantæne.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT